Looking for a First-Class Business Consultant?

placeholder

Why our consulting

We are a full service business development group – we build strategies and systems.

read more
placeholder

Global consumer insights

Rapid and sustainable solutions to the most complex business challenges with cooperative process-driven.

read more
placeholder

Thought Leadership

A solution is proposed, from here you can action the plan with just outline assistance.

read more

industries

Travel and Aviation
Consulting

Study popular tourism destinations and improve your sales skills to successfully advise your clients on the best travel options.

Business Services
Consulting

We consider all the drivers of change – from the ground up and we’ll motivate and support you to make the change.

Consumer Products
Consulting

Design repeatable growth models and innovation pipelines that generate new products with higher potential and lower risks of failure.

Financial Services
Consulting

We work buy-side and sell-side and give our clients hard-hitting and objective answers and focus hard on the best opportunities.

Energy and Environment
Consulting

We work across all the major construction geographies and end sectors, meaning we understand the underlying drivers in construction markets.

Surface Transport &
Logistics Consulting

Scheduled transport operations, from broad market trends and strategy to the development of integrated commercial strategies.

Doing the right thing,
at the right time.

0

Cases completed

0

Consultants

0

Awards winning

0

Satisfied customers

testimonials

To help entrepreneurs get their act together
before they talk to investors.

news

 • Pandemi Sürecinde Oluşan Psikososyal Risk Etmenleri

  Avrupa Birliği (AB), Covid-19 pandemisi kısıtlamaları sürecinde üye ülkelerde ve Euro Bölgesi’nde işsizlik oranlarının arttığını duyurdu. AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın açıkladığı verilere göre AB ülkelerinde mayıs ayında yüzde 7,0 olarak kaydedilen işsizlik oranı haziran ayında 7.1’e yükseldi. İşsizlik oranı aynı süreçte Euro Bölgesi’nde de tüm AB ülkelerine paralel olarak artarak yüzde 7.7’den 7.8’e çıktı. Eurostat,

 • Pandemi Sürecinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Aktif Rol Oynadı

  Makineleşmeyle birlikte insan gücü öneminin biraz daha yitirilmiş olduğu varsayımlarının tartışmaya açık olarak süre gelen bir gelenek olduğunu düşünebiliriz. Öyle ki, bu tartışmalar işyerlerinde çay sohbetleri eşliğinde Sanayi Devrimi ile başlar, 2021 lere kadar devam eder. Kıssadan hisse teoriler, yeterli ya da yetersiz bilgiler ile birlikte tartışmalar süregelir…   “Şimdi durun!”         Yukarıda anlatılan

 • Üretim Sürecini Destekleyen İş Güvenliği Kültürü

  İş sağlığı ve güvenliği süreçleri kimilerine göre sadece kazalara karşı korunabilmek için mühim bir detay, kimileri için ise kanun koyucuların gönlünü alabilmek adına sürece dahil olmak zorunda kalınan zaruri yaptırımlar bütünüdür. Kurumsallaşma sürecini yalnızca marka imajından ibaret görmeyen kuruluşlar için ise personel sağlığını önemseyerek örgütsel  katma değer yaratan bir felsefe olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönetmeliği gözden

 • A digital prescription for the pharma industry

  Supported by a robust sales force and tight cost controls, Pharm Ltd. experienced sustained double-digit growth over a number of years, only to find that their supply chain struggled to keep pace.

request a call back.

Would you like to speak to one of our financial advisers over the phone? Just submit your details and we’ll be in touch shortly. You can also email us if you would prefer.

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
United Kingdom
Germany
Spain
Head Quarter
United States
Sales Office