placeholder

ISO 17020

İSO 17020 Muayene Kuruluşları Akreditasyon Yetkisi Belgesi Sertifikası Nedir?

ISO 17020 Akreditasyon Belgesi herhangi bir iso belgesi Sertifikası gibi değildir.

TS EN ISO 17020, kuruluşların işlevsel yapısını belirler. Bu standart; malzemeleri, ürünleri, tesisleri, süreçleri, iş prosedürlerini veya hizmetleri denetlemek ve gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını belirleyen ve ardından bu faaliyetlerin sonuçlarını müşteriye ve gerekirse inceleme kuruluşuna raporlayan standarttır. Siz de ISO 17020 danışmanlığı ile bu standardı kolaylıkla alabilir, işletmenize duyulan saygıyı arttırabilirsiniz

ISO 17020 Kapsamı Nedir?

Kuruluşların verdikleri hizmetlerin, müşteriler ve denetleyici yetkililer tarafından kabul görmesi için uymaları gereken genel kriterlerin bir Avrupa standardı içerisinde uyumlaştırılması oldukça önemlidir. Bu nedenle TS EN ISO 17020 standardı, kuruluşların işlevleri, kuruluşların görevleri, malzemeleri, ürünleri, tesisleri, süreçleri, iş prosedürleri veya hizmetlerini denetlemek ve bunların gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını belirlemek ve ardından bu faaliyetlerin sonuçlarını müşteriye raporlamayı kapsamaktadır. Denetim kuruluşu, özel müşterilerini, üst kuruluşlarını ve resmî kurumları temsil etmek ve bu departmanlara bu yönetmeliklere, standartlara veya normlara uygunlukları hakkında bilgi vermek için bu değerlendirmeleri gerçekleştirmektedir. Muayene kapsamı, çalıştırılan tesis veya sistemin miktar, kalite, güvenlik, kullanıma uygunluk ve sürekli güvenlik uygunluğu gibi konuları içerebilir. ISO 17020 danışmanlığı ile tüm bunlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

ISO 17020 Akreditasyon Belgesini Yetkisini Kimler Hangi Kuruluşlar Alabilir?

ISO 17020 Akreditasyon belgesi standardı, uygunluk değerlendirmesi ve ya  muayene faaliyetleri  hizmeti veren bütün kuruluşlara uygulanabilir. Bu kuruluşlar A Tipi , B Tipi ve C Tipi durumundaki kuruluşları kapsar.

 •         A Tipi Muayene Kuruluşları: Konunun taraflarından bağımsız olan kuruluş
 •         B Tipi Muayene Kuruluşları:  Sadece kendi ana Kuruluşlarına muayene hizmeti veren kuruluş.
 •         C Tipi Muayene Kuruluşları: Muayene hizmetlerini kendi ana kuruluşlarına, serbest piyasaya veya kuruluşunun dışında olan herhangi bir merciye ve tedarik muayene servisine sunan kuruluş.

Muayene kuruluşlarının A Tipi, B Tipi veya C Tipi olarak sınıflandırılması, esas olarak bağımsızlıklarının bir ölçüsüdür. Bir muayene kuruluşunun gösterilebilir bağımsızlığı müşterilerinin, kuruluşun muayene işini tarafsız bir şekilde gerçekleştirme yeteneğine olan güvenini güçlendirir.

Bu muayene kuruluşlarına örnek kuruluşlar;

 •         Uluslararası gözetim hizmeti sunan kuruluşlar
 •         Araç muayene istasyonları ve egzos emisyon ölçüm istasyonları
 •         Periyodik fenni muayene hizmeti veren kuruluşlar
 •         Muayene ve karşılaştırmalı uygunluk kontrolü yapan kuruluşlar
 •         Asansör Muayene Kuruluşları

Consulting WP continues to grow ever day thanks to the confidence our clients have in us. We cover many industries such as financial, energy, business services, consumer products.

Our mission

Our renowned coaching programs will allow you to:

 • Work fewer hours — and make more money
 • Attract and retain quality, high-paying customers
 • Manage your time so you’ll get more done in less time
 • Hone sharp leadership skills to manage your team
 • Cut expenses without sacrificing quality
 • Automate your business, so you can leave for days, weeks, or even months at a time

How we work

placeholder
Bize Ulaşın

Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?