COVID-19 Hizmet Politikası

Covid-19 virüsü 2019 yılının son günlerinde önce Çin’de ortaya çıkıp bir salgın halinde tüm ülkeye yayılmış ve kısa sürede sırasıyla Avrupa ve diğer coğrafyalarda da görülmüş ve yayıldığı tüm ülkelerde hükümetleri kısa süre içinde ülke genelinde sıkı önlemler almaya mecbur bırakmıştır. Türkiye’de ilk vaka Mart 2020’de kaydedilmiş olup, Asya ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de hükümet tarafından fasılalar halinde bir dizi önlemler alınmasını zorunlu kılmıştır.

Bulaşıcılığının çok hızlı olması nedeni ile kamu ve özel sektör kuruluşları gibi tüm kurum ve işyerlerinde faaliyetler durdurularak, sokağa çıkma yasaklarına veya kontrollü dolaşıma varan uygulamalar devreye alınmak durumunda kalınmıştır.

Sistem Belgelendirme Kuruluşları Derneği (SİSDER) tarafından hazırlanan bu programın amacı tüm işletmelerin Covid-19 salgın dönemi içinde faaliyetlerini güvenli şartları oluşturarak gerçekleştirdiklerinin yetkili kuruluşlar tarafından değerlendirilmesi ve sertifikalandırılması için dayanak oluşturmaktır. 

Güvenli Turizm Sertifikasyonu

Nedir Bu Güvenli Turizm Sertifikası?

Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenmiş olan kriterler göz önünde tutularak, temizlik, hijyen ve sağlık açısından yapılan denetim sonucunda otellere ve tesislere verilen belgedir.

Turizm Sertifikasyon Programı, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşlara ve yabancı ziyaretçilere ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede alınması önerilen bir dizi tedbirleri tanımlıyor.

Sadece konaklama tesisleri değil, gemi-yat limanlarından, yeme-içme tesislerine, kültür-sanat etkinlik merkezlerinden tur transfer araçlarına kadar, hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir çok kuruluş sertifikasyon kapsamında yer almaktadır.

Program dahilinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ na bağlı TGA tarafından yetkilendirilmiş olan Dna Denetim Teknik Kontrol ve Belgelendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş, konaklama, yeme-içme tesisleri, tur ve transfer araçları kongre, gösteri, sergi, müze, tiyatro, sinema gibi kültür ve sanat tesislerinde ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyerek, hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenlemekte ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetlemektedir.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programının Şartları Nelerdir?

 İşletme açık olduğu sürece konaklama ve yeme-içme tesislerinin sertifikalarının geçerlilik süresi 1 aydır. Müze, sergi alanı, temalı parklar gibi ziyaretçi yoğunluğu bulunan tesisler için sertifikanın geçerlilik süresi 1 ay olup ticari yat türündeki deniz araçları için denetim periyodu süresi 3 ay, günübirlik faaliyet gösteren ve yeme içme özelliği ağır basan araçlar için 1 aydır. Tesislerin işletmeye kapalı olduğu veya faaliyetini yürütmediği durumlarda yapılan son denetim sonucu düzenlenen sertifika tesisin tekrar işletmeye açılacağını beyanettiği süreye kadar geçerlidir.

Denetimler 1 gün ile sınırlıdır.

Denetimlere ilave olarak aylık periyotlarda gizli/habersiz müşteri denetimi ayrıca yapılacaktır ve ayrıca raporlanacaktır. Gizli/Habersiz Müşteri denetimleri mali teklife dahil olacak ayrı bedel talep edilmeyecektir.

Saha denetiminin ardından belgelendirme en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.

Denetim sonucu verilecek belgelendirme dokümanında kare kod bulunacaktır. Kare Kod herkese açık olacak ve okutulduğunda denetim zamanı, denetçi ismi, denetim sonucu düzeltilen eksikler vedenetime ilişkin diğer detaylara ulaşılacaktır.

Denetim sonucu tesisler girişlere tabela yaptırmak ve sertifikasyona dahil olduklarını belirtmek durumundadırlar.

 Güvenli Turizm Sertifikası İçin Kriterler Nelerdir?

Sertifikasyon kriterleri ve ilgili genelgeler TGA tarafından yayınlanmaktadır ve ilgili tarafların erişimine açık olarak web sitesinde güncel olarak bulunmaktadır. Belgeli tesisler www.tga.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır.

Güvenli Turizm Sertifikası Zorunlu mu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Hakkındaki Genelgesi ile 30 oda ve üzeri kapasitesi bulunan tesislerin Güvenli Turizm Sertifikasına sahip olmaları zorunludur. 30 oda altındaki tesisler ile Yeme içme tesisleri gönüllü olarak başvuru yapabilirler.

İlk Kez Belge Alacak Tesisler

Güvenli Turizm Sertifikasına sahip olmak için bizimle iletişim kurmanız ve size uygun olan tarihte denetiminizi planlamanız yeterlidir.

Daha Önce Belge Almış Tesisler

Daha önce belge almış ve aylık denetimlere giriyorsanız denetimlerinizi planlamak ve daha iyi bir teklif alabilmek için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

Sağlıklı İşyeri Sertifikasyonu

Bize Ulaşın

Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.